Yağlı Cilt ve Bakımı

Yağlı Cilt
Yağlı deri parlak, kalın ve cansız görünümdedir. Yağlı ciltte, sıklıkla geniş gözenekler, siyah noktalar ve sivilceler görülür. Bu tip deride yağ bezleri aşırı çalışır ve ihtiyaçtan fazla yağ salgılarlar. Deri yağlı ve parlaktır.


Yağlı Cildin Bakımı
Yağlı deriye sahip kişilerde yaşlanma daha geç olduğu için avantajlıdırlar. Geniş gözenekleri temizlemek için, yağlı ciltler bol su ve sabunla yıkanmalı, yüz yıkama sıklığı günde ikiden fazla olmamalıdır. Deriyi sık sık yıkamak, daha fazla yağ salgılanmasına neden olur.

Derinin yağını fazlaca alarak pullanmaya neden olabilecek derin temizleyiciler ve kuvvetli sabunlar kullanılmamalıdır. Bu tür temizleyiciler, tersine bir mekanizma ile sebore (aşırı yağlanma) dediğimiz olaya neden olur. Seboreik cilt doğal yağını kaybettiğinde, yağ bezleri daha fazla çalışarak, aşırı yağlanmaya sebep olur. Deriyi temizlemek için yağ bazlı ürünlerin kullanımı, yağın kolaylıkla çözülmesine neden olur. Oil- free (yağsız) ve katkı maddesi içermeyen ürünlerin kullanımı, ciltteki parlamayı giderir. Antibakteriyel maddeler içeren medikal sabunlar, mineral sular ile kombine edilebilir. Alkol içeren temizleyiciler kullanılmamalıdır. İçerisinde aseton bulunan temizleyiciler ise yağı çözdükleri için faydalıdır. Cildi temizlerken, parmak uçları ile deriye yapılan masaj faydalıdır.

Deri yağlı ve pullu ise, yüze derin temizlik sağlayan bir soyucu kozmetikler gün aşırı uygulanabilir ve ardından hafif bir nemlendirici kullanılabilir. Otuz yaşın altındaki kişilerde aşırı yağlı deri, günde 2- 3 temizleme gerektirebilirken, nemlendirmeye ihtiyaç duyulmayabilir. Otuz yaştan sonrasında ise; göz ve ağız etrafı, dekolte bölgesinde nem azalabileceğinden, gece ve gündüz nemlendirici kullanımı faydalı olur.

Yüze yapılan çamur ve kil maskeleri de faydalıdır. Haftada bir iki kez, maske uygulaması yapılabilir. Genellikle yağlı ciltler için üretilmiş kozmetik ürünler tercih edilmelidir. Makyaj öncesinde, yağ bezi aktivitesini azaltacak antiseptik gündüz kremleri kullanılmalıdır. Özellikle aktif içeriğinde benzoil peroksit içeren ürünler seçilebilir. Gerektiğinde antiseptik bir gece kremi de kullanılabilir. Alın, burun ve çene gibi bölgelerdeki aşırı yağ, makyajın yamalı görünmesine neden olabilir. Bunu engellemek için, aşırı yağlı alanlara “salatalık sütü” uygulandıktan sonra makyaj yapılmalıdır.

Yağlı Cildin Temizliği
Yağlı cildin günde 2 kez sabun ve temizleyici sütlerle temizlenmesi, kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu tip ciltlerde, siyah nokta ve sivilce oluşumu da daha sık ve yoğun görüldüğünden; en az ayda bir kez de, daha derin bir cilt temizliği yapmak elzemdir.

Etkin bir Cilt Temizliği Seansı

1. Cildinize uygun bir sabun veya jeli bolca köpürterek, yüzünüzü yıkayın. Sonrasında bol ılık su ile durulayın. Hafif soyucu özellikte bir jel ile yüzünüzü nazikçe ovun ve ardından bir havlu ile yine nazikçe kurulayın.
2. Cildinizin gevşeyip nefes alabilmesi için, önce uygun bir tencerede su kaynatın. Ateşten aldıktan sonra, başınızı tencerenin üstüne doğru eğip, tepenizden tencereye doğru büyükçe bir havlu sarkıtarak, buharın direkt yüzünüze işlemesini sağlayın. 2- 3 dak. bu şekilde durun. Böylece su buharı ile cildiniz gevşer ve gözenekler açılır. Bu anı daha sevimli kılabilmek için suyun içine 1- 2 damla esans damlatabilirsiniz.
3. Siyah noktaları temizlemek için önce bol ışıklı bir yere oturmanız gerekiyor. Hazırdaki malzemeleriniz ise şunlar olacaktır:
. 1 adet iyi temizlenmiş siyah nokta çıkarma aleti 
. Makyaj temizleme pamuğu veya mendilleri
. Dezenfektan cilt ürünü
. İyileştirici özellikte bir yağlı cilt ürünü

İlk olarak, cildi uygun bir ürünle dezenfekte ederiz. Sonra komedon çıkarıcı ile siyah noktaları çıkarmaya başlarız. Bu konuda dikkat edilecek husus, henüz olgunlaşmamış siyah noktalara ve sivilcelere fazla müdahale etmemektir. Aksi takdirde bu bölgelerde iz, leke, enfeksiyon ve skarların artmasına sebep olabiliriz. Çok büyük sivilceleriniz veya mikrokistleriniz varsa bunlara dokunmayınız ve dermatologunuza müracaat ediniz.

4. Son işlem bittikten sonra, cildinizi yine uygun bir dermokozmetikle dezenfekte edin.
5. Sonrasında dilerseniz yatıştırıcı bir ürün uygulayabilirsiniz.
6. Tonik ürünler cildinizde kalmış son atık madde ve birikimleri de uzaklaştırarak ve cildin gerginliğini arttırarak bakımımızın etkilerini iyice ortaya çıkarır.
7. En son olarak nemlendirici bir ürün (krem, maske.) uygulayarak ev bakımımızı sonlandırabiliriz.

Tüm bu bakımdan sonra cildinizdeki ışıltıyı siz de hissedeceksiniz. Ancak sonraki birkaç gün için cildinizin her zamankinden biraz daha hassas olacağını ve nemlendirici kullanımını ihmal etmemeniz gerektiğini sakın unutmayın.

Share