Taşlardan Cildimize Enerji Geçişi

Değerli doğal taşlar, tüm insanlık tarihi boyunca ilgi odağı olmuştur. Çeşitli kültürlerde sağlıkla ilişkilendirilmiş ve bunların değişik sağlık sorunlarına iyi geldiğine inanılmıştır. 

Taşların gizeminden etkilenmiş olan insanoğlu her medeniyette taşlara kazandırdığı farklı kimliklerle bir kültür oluşturmuştur. İslam coğrafyasında akik, zebercet, yakut, mercan ve incinin çok önemli bir yeri vardır. Asya ülkelerinde yeşim taşı bereket ve şans için kullanılmıştır. Mısır ve Çin kültürlerindeyse, ışık ve enerji yakalama özelliği olan kristal boncuklar, doğru renklerle birleştirilerek, olağanüstü güçler elde edilmeye çalışılmıştır. Çinlilerin insanın fiziksel, ruhsal ve duygusal varlığını yönettiğine inandığı beş element (odun, ateş, toprak, metal ve su) bu taşlarla dengelenmeye çalışılmış. Türk kültüründe yağmur taşı (yada taşı) olarak bilinen taşın olağanüstü güçleri olduğuna inanılmıştır.

some bracelets

Özellikle Uzakdoğu’ da, genelde 7 ana  çakra  olarak kabul edilen enerji merkezlerini kullanarak taşlardan yararlanılmış ve yarı değerli taşlar birer meditasyon aracı olarak kullanılmıştır. Taşların negatif enerjiyi emdiğine ve bunu pozitif enerjiye çevirdiğine inanılmıştır.

Doğal taşlar  günümüzde, burçlarla da ilişkilendirilmekte, “sıcak taş terapisi” olarak uygulanmakta, vücutta ve ruhta denge sağladığına inanılmaktadır. Bu kullanımların en yaygın olanı, bunları birer süs eşyası gibi işleyerek vücutta aksesuar olarak taşımaktır. 

Yıllardır, en çok kullanılan taşların başında; topaz, safir, ametist, opal, lapis, akik ve mercan geliyor. Bu taşlardan topazın cesaret verdiği, safirin yaşam enerjisini arttırdığı halen düşünülüyor.

Biz de sizler için kısaca, bu taşların etkilerini kısaca bir derleyip toplayalım istedik. Ne demişler: Fala inanmayın ama, falsız da kalmayın :)):

Taşlar ve İnanılan Etkileri:
Osmanlı Zümrütü
: Nazara iyi geldiği söyleniyor. Bilgi yeteneklerini, entellektüelliği ve beyin gücünü yükseltirmiş. Yeni evli çiftlerin bu taşı takmamaları öneriliyor. Evli çiftler arasında seks arzularına zarar verebilirmiş.
Açık Sarı Opal : Stresi azaltırmış, eklem iltihaplarına faydalı imiş.
Akik: Nazar taşı, baş ağrılarına iyi gelirmiş.
Siyah Onix: Kişinin hangi çeşit enerjiye ihtiyacı varsa o enerjiyi verir, olumsuz enerjiyi engelleyici özelliğinden dolayı nazara karşı etkili, bağımlılığa karşı direnç verirmiş.
Opal: Depresyona ve eklem iltihaplarına faydalı imiş.
Kuartz: Zihinsel konsantrasyonu kuvvetlendirirmiş. Duygusal olarak dengeleyici, beyin fonksiyonlarını uyarıcı ve dengeleyici imiş. 
Desenli Jasper: Yaşlanmayı yavaşlatır, cinsel gücü arttırır, sindirimi düzenlermiş.
Pembe Kalsedon: Zihni açar, bunamaya iyi gelirmiş.
Mor Jedait : Vitiligo’ ya iyi gelir, sakinlik ve yaşam sevinci verir; zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır, hafızayı güçlendirir, fiziksel ağrıları azaltıcı etkili, uyumayı kolaylaştırırmış.
Kırmızı Yakut  (Manimya): Altın bir yüzük üzerinde, en küçüğü 3 karat olarak takılmalı; isim, şöhret, ün kazandırır; dinçlik, kuvvet, gayret ve enerji verir; erdem, fazilet ve meziyeti yükseltir, içtenlik, sıcaklık, samimiyet ve liderlik gücü verirmiş. Enerjisi ile ülser, yüksek ateş, gut ve romatizma hastalıklarına iyi gelirmiş. 
İnci (Moti): Zihin gücünü yükseltir, uyku hastalıklarını yenmek için yararlı,  hafızayı güçlendirir, göz hastalıkları ve kalp hastalıklarına karşı korur, evlilik yaşamında ahenk ve uyum sağlamakta, seks gücünü yükseltmekte kullanılır, talihi desteklerve melankoliyi azaltırmış.
Kırmızı Mercan (Moonga): İnsana cesaret ve girişim gücü aşılar, yüksek ateş ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı yararlı imiş.
Topaz: Topaz en geniş şekilde kullanılan taşlardan bir tanesi… En fazla maddi (finans) alanlarında insana faydası olur, normal olarak sarı renkli bir taş olup insana görüş genişliği (vizyon) ve fakirliğe karşı korunma verir, bundan başka melankoli, zorluk ve sıkıntılara karşısında negatif enerjileri yok edermiş. 
Elmas (Heera) : Lüks yaşamda kullanılan en seçkin taş olarak bilinir. Şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, zührevi hastalıklar, rahim hastalıkları ve deri hastalıkları için faydalıymış.
Sarı Safir (Pukhrai): Pek çok düzeltici gücü olana bir taş olup negatif gezegen enerjilerini düzeltmekte, öncelikle maddi alanlarda (finans) güç verir ve insanı zenginleştirirmiş. ( Tabii bunları kullanabilmek için, zaten biraz zengin olmak gerekmekte imiş :)) )
Mavi Safir (Neelam): Kullanıcıya her yönden statü (mevki) yükselmesi verdiği belirtiliyor. Bazen insana tamamen ters etkiler verebildiği ve dikkatli kullanılması gerektiği konusunda uyarılar var. Tam olarak kullanmaya karar vermeden önce 1 hafta bir test kullanımı yapılması önerilmekte. Mavi safir taşı insana sağlık, varlık, uzun bir yaşam, mutluluk verir ve aynı zamanda kaybedilen servet varsa bunları yeniden kazanmasını sağlarmış. Mavi safir taşının başka bir özelliği de kısır kadınlar için verimlilik vermesi imiş. 
Lal taşı (Gomede): Yaşamdaki beklentilerin gecikmesini önlemek ve arzuların tam olarak tatmin olmasını sağlamakta kullanılırmış. Lal taşı başarı için beklemek yerine daha kısa bir süreç içinde gerçekleşmesini temin eder, iştahı açmakta, cinsel arzuları tetiklemekte, düzgün sağlık vermekte imiş. 
Kedigözü taşı (Lahasunya): Bazı hastalıkları kökünden silip temizlemekte kullanılırmış. Gizli düşmanlardan korunmayı, mistik tehlikelerden ve hastalıklardan sakınmayı sağlar, özellikle nedeni bilinmeyen ruhsal sağlık bozukluklarında ve dengesizliklerde faydalı olmakta, spekülasyon alanlarında, borsa gibi uğraşlarda da faydalı enerjiler vermekte imiş.

Konuya dahil edemediğimiz, daha bir çok sayıda taş mevcut, biz “Kozmodermo” olarak yine cildinizeallerji yapan takılardan uzak durmanızı önerir, keyifli ve sağlık dolu bir ay geçirmenizi dileriz:
Takılı, takısız, takıntısız yaani…

Share