Şok Diyetler ve Sonrası

İçinde bulunduğumuz bu bahar dönemi; çoğu kadın için, ” fit ” bir görünüm kazanmak yani vücudumuzu açıkta bırakan hafif kıyafetleri daha iyi taşıyabilmek amaçlı, ” bir hazırlık dönemi ” niteliği taşıyor. Maalesef ki, çeşitli medya ve yayın organları aracılığı ile, kulaktan kulağa, sağlıksız ve tehlikeli diyet programları sohbet aralarında hepimizin karşısına çıkabiliyor.

Maalesef ki bu tür diyetler kilo verdirmek yerine tam tersine, sonraki dönemlerde daha fazla şişmanlamaya, daha da kötüsü bir takım sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Güncel Diyetler 
Ayırma diyeti ( karbonhidrat ve proteinin beraber tüketilmemesi ), 
Dr. Atkins diyeti ( tek besine dayalı diyetler :ekmek diyeti, makarna diyeti, çorba diyeti.)
Kan grubuna göre diyet, 
Hollywood diyeti, 
Formula diyetler ( endüstriyel üretilmiş toz şeklindeki çorba ve içeceklerden oluşuyor ) 

Şok Diyetler Saç Dökülmesine Yol Açabilir
Saç, köklerinden ve kan yoluyla beslenir. Yani saçlarımızı, sadece yediklerimiz besler. Bu nedenle saçlarımızın sağlıklı kalabilmesi için önemli olan, yeterli ve dengeli beslenmedir. Ağır ve bilinçsizce zayıflamak için yapılan diyetler sonrasında, saçlar beslenemeyeceği için ciddi saç kayıpları oluşabilir. Bu kayıpların tedavisi de zaman alan bir süreçtir. Çünkü ağır diyet sonrası Anemi ( demir eksikliği anemisi ) görülebilir. Bütün besin ve vitaminlerin eksikliğinin yanı sıra tabloya eklenen demir eksikliği, saçın daha yoğun dökülmesine neden olur. 

Şok Diyetler Sonrasında Daha Fazla Kilo Alma Riski Mevcuttur
Zayıflamak için aç kalmak, öğün atlamak, sanılanların tam aksine genelde kilo alınmasına neden olur. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, bu durumu ‘kıtlık’ olarak algılar ve enerjiden ‘tasarruf etmeye’ karar verir. Böylece tüketilen her besini vücutta yağ şeklinde depolamaya başlar.

Haftada 4- 5 kilo verdirmeyi vaat eden bu diyetler, son derece düşük kalorilidir ve vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayamazlar. En önemlisi, bu tür diyetlerle yağlarımız erimez; sadece su ve kas kaybedilir. Vücut aç bırakıldığında, ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak için kaslar ve karaciğerde bulunan bir tür şekeri ( glikojeni ) kullanmaya başlar. Bu nedenle gün boyunca yemek yemeyenler kendilerini güçsüz hissederler. Şok diyetlerle tüm karbonhidrat depoları boşalır. Kan şekeri düşer, halsizlik ve tatlı isteği artar. Ayrıca kişinin iş verimi düşer ve baş ağrıları ortaya çıkar. 

Bir taraftan bu diyetler sonucu metabolizma yavaşlar. Bir miktar kilo verilmiş olsa da bunlar ilk fırsatta geri alınır. Hatta kişi daha az veya eskisi kadar bile yese de kilo alımı devam edebilir. Daha sonra yapılan diyetlerde kilo vermek iyice zorlaşır.

Şok Diyetler Sonrasında Başka Ne Gibi Sorunlar Yaşanabilir?
Yeme alışkanlıklarında bozulma,
Baş ağrısı, 
Konsantrasyon bozukluğu, 
Sinirlilik, 
Yorgunluk, 
Bulantı, 
İshal, 
Kabızlık, 
Kalp ritminde bozukluk, 
Tansiyon düşüklüğü, 
Saç dökülmesi, 
Bazal metabolizma hızında azalma,
Psikolojik problemler.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Neler Yapılmalıdır?
Dengeli ve kalorisi çok düşük olmayan bir diyet sayesinde, vücuttaki yağ yakılabilir, yağ dışındaki dokular korunur, böylece besinlerden gelen karbonhidrat ve protein vücudun temel ihtiyaçları için kullanılabilir. Dengeli bir diyetle etkin bir zayıflama gerçekleşmesi için, diyetin en az 15- 20 gün uygulanması gerekir. Vücut sıvılarının dengeye ulaşması ve yağ kaybının en yüksek orana çıkması 20 günü bulur. Sağlıklı bir zayıflama programında, dengeli bir diyetle beraber egzersiz de yapılması gerekir, çünkü egzersiz yağların yakılmasını kolaylaştırır. 

Share