Selülit

Selülit nedir?
Kalça, basen, baldır derisinin portakal kabuğuna benzer kabarıklık ve çukurcuklar göstermesine selülit denir ve bu durum değişik şiddette ortaya çıkabilir. Selülit tıp dünyasında ‘lokalize lipodistrofi’ olarak bilinir. Lipodistrofi vücudun bir veya bir çok alanında, normalden farklı ve fazla yağ birikmesidir.

Selülit kimlerde görülür?
Erişkin kadınların % 85’inden fazlasında selülit vardır. 
Ergenlik çağından önce selülit oluşmaz.Oldukça nadir olarak erkeklerde de görülür. 
Şişmanlıkla ilişkili değildir.

Selülit neden oluşur?
Selülitin nasıl oluştuğunu anlamak için, insandaki yağ dokusunun yapısını anlamak gerekir. Derinin hemen altında oldukça ince bir yağ dokusu bulunur. Bu tabaka deriyi travmadan korur ve ısı dengesini sağlar. Bu tabaka total vücut ağırlığı ile ilişkili değildir. Deri tabakasının daha da altında ‘scarpus facia’ denen vücudumuzun girinti ve çıkıntı gibi konturlarını oluşturan başka bir tabaka bulunur. Bu bölgedeki yağ hücreleri kilo alındığında genişler. Bu derin yağ tabakası esnek bir bağ dokusu ile iki bölüme ayrılmıştır. Bu bağ dokusu derinin üst kısmı ile kas tabakasını bir engel gibi birleştirir. Bu bağ dokusu normal olmayan şekilde güçsüzleşirse, deri selülitli bir görünümü alır. Araştırmacılar bağ dokusunda neden ve niçin bu değişikliklerin olduğunu saptamaya çalışmaktadır. Bu soruların cevabının bulunması, spesifik selülit tedavilerinin keşfedilmesine neden olacaktır.

Selülitin sebepleri nelerdir? 
Bozulmuş kan dolaşımı
Fazla östrojen 
Toksin oluşumu 
Yaşlanma 
Kalıtsal yapı

Selüliti engellemek için neler yapılmalıdır?
Egzersiz 
Kas güçlendirici çalışmalar 
Vitamin A ve C gibi antioksidanları almak
Liften zengin gıda rejimi
Günde 12 bardak su içilmesi 

Yaşam biçimi sağlıklı yaşam şekline dönüştürüldüğünde selülit azalacak ve yoğun tedavilere gerek kalmayacaktır. 

Yukarıda listelenenlere ek olarak, şeker, tuz, kafein ve diğer bazı maddeler selülitin nedeni olarak gösterilmesine rağmen, tüm bu etkenlerin selülitle ilişkisi kesin değildir. Örneğin hayatında hiç egzersiz yapmamış, patates ve çikolata tarzı gıdaları sıklıkla yiyen bir kadında hiç selülit görülmeyebilir.

Yapılan en son araştırmalara göre selülit oluşumunda, yaş ve kalıtım en önemli faktördür. Bu nedenle egzersiz ve diyet faydalı olabilirken, bu problemi tamamıyla çözmez. 

Sellülit nasıl tedavi edilir?
Sellülit mezoterapi, sellülit kremleri ve çeşitli fiziksel yöntemlerle tedavi edilebilir.

Sellülit tedavisi için tıklayınız.

Share