Sağlıklı Tırnaklar

Tırnak yapısı

Tırnak yapısında da aynen saçlardaki gibi, % 90, 18 aminoasit taşıyan keratin adlı protein bulunur. Bunların içinden “sistin” kükürtlü bir aminoasit olup, nicelik ve nitelik bakımından tırnakların en önemli yapıtaşını oluşturur. Sert tırnaklar ortalama, % 18 kadar su içerirler. % 16 altında su içeriyorlarsa, çok kırılgan bir hal alırlar; % 30 üzerinde su içeriyorlarsa yumuşak ve ayrışmaya müsait bir yapıdadırlar.
Yine aynen saçlarımız gibi, tırnaklarımız genel sağlık durumumuzun bir göstergesi olabilirler. Estetik açıdan olumsuz görünüşleri; bakım eksikliğine bağlı olabileceği gibi, beslenmedeki dengesizlikleri de yansıtabilir.

En sık tırnak problemlerine yol açan beslenme yetersizlikleri ise; A, B, E vitaminleri; sistin; demir ( Fe ) veya kalsiyum ( Ca ) eksiklikleridir.

Tırnaklarımız çok zayıf ise…

Yumuşak veya kırılgan tırnaklarınız mı var? İşiniz gerçekten biraz zor… Her şeyden evvel, tırnaklarınızı çatallaşıp bir yerlere takılmaktan korumanız gerekiyor. Bunu önlemenin birincil yolu ise, tırnaklarınızı her gün aynı yöne doğru törpülemenizdir.

Haftada 2- 3 kez uygulayacağınız tırnak cilası ve güçlendiricileri de, kırılma ve kopmaları engellemeye yardımcı olacaktır. Günümüzde üretilen bir takım vitaminli kremler, düzenli kullanıldıklarında tırnakların daha çabuk ve sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olmaktadırlar. Tırnak yiyenler için geliştirilmiş olan acı ojeler de böyle bir problemi olan kişilerde olumlu sonuçlar vermektedir.

Evde organik ve pratik bir bakım yapmak istiyorsanız; zeytinyağı en mükemmel malzemedir. Bir de bunun içine birkaç damla ylang ylang yağı damlatırsanız, gözle görülebilir belirgin bir fark oluşacaktır.

Her türlü tedbire rağmen tırnaklarınızı uzatamıyorsunuz veya “Benim bu kadar uğraşmaya vaktim yok!” diyorsanız, kozmetik üreticileri yine sizi çaresiz bırakmıyor. Takma tırnak kullanımı yıllardan beri hanımların sıkça başvurduğu yöntemlerden biri… Şu sıralar 3 farklı teknik gündemde:

  • Takma tırnak uygulaması- Klasik: Bu yöntem yıllardır uygulanan, ancak protezle tırnağın tam olarak bütünleşemediği, görünümü de diğerlerine göre daha yapay olan bir uygulama şeklidir. Bu malzeme, tırnak üzerine yapıştırıcı solüsyon sürüldükten sonra; kökünden itibaren tırnakla üst üste oturacak şekilde yerleştirilir. Sonrasında istenen uzunlukta yapay tırnaklar kesilir ve şekillendirilir. Tırnağı tamamen kapattığı için dokunun hava almasını engellediğinden, mantar vb. sorunlar daha sık görülebilir. Tırnak kökünden itibaren yapıştırıldığı için ise, tırnak uzadıkça sentetik ve nahoş bir görünüm ortaya çıkmaktadır. Güneşe, travmalara dayanıksız oluşu, 1- 2 haftadan fazla kullanılamaması da sık rastlanılan problemlerdir.
  • Protez tırnak uygulaması- Jel UV: Her ne kadar bir önceki yöntemle benzerlik gösterse de, son yıllardaki teknolojik gelişimlerle birlikte gündeme gelen protez tırnak uygulamalarının artık çok daha pratik, hijyenik ve estetik olduğunu kabul etmek gerekir. Bu işlem, ortalama 1,5- 2 saat sürmektedir. Eller veya ayaklar yıkanıp kurulandıktan sonra; ilk olarak tırnak yüzeylerindeki pürüzler, eğelenerek veya dolgu malzemeleri ile giderilmektedir. Sonrasında yapıştırıcı jel ve plastik tırnaklar uygulanmaktadır. Boş kalan bölgeler de jel malzeme ile doldurulduktan sonra; 3- 5 dakika UV ışık kaynağına maruz bırakılarak, tırnakların iyice yapışması jelin kuruyup sertleşmesi sağlanmaktadır.  Bahsedilen protezler, kozmetik uzmanlarının eşliğinde uygulanır ve tırnak kökünden itibaren değil, tırnak uçlarına doğru yerleştirilir. Böylece normal tırnak dokusu nefes alabilir. Yine istenilen uzunlukta kesilip, doğal görünmesi için uygun biçimde eğelenir. Daha sonra da rutin tırnak bakımıyapılır. En az 30 gün kullanıldıktan sonra, büyüyen tırnağı uyumlu hale getirebilmek için yeniden dolgu yapılması gerekir.
  • Protez tırnak uygulaması- Akrilik: Yine tırnak uçlarına doğru plastik tırnaklar yapıştırılır; ancak bu sefer boş bölgeler akrilik malzeme ile doldurulur. Törpülenerek şekil verildikten sonra rutin tırnak bakımı yapılır ve bu tırnakları 20- 25 gün boyunca müdahale gerekmeden kullanabilirsiniz. Akrilik malzeme kullanılması ve UV ışık kullanılmaması dışında; jel uygulaması ile hemen hemen aynı özellikleri taşır.

Kimler daha çok protez tırnak uygulaması için başvururlar? 
• Tırnak yeme alışkanlığı olan ve bu problemden kurtulamayan kişiler
• Elleriyle çok fazla iş yapan kişiler ( ev hanımları, kuaförler vb… )
• Tırnak yapısı hassas ve sürekli kırılma, çatlama, pürüzlenme gibi tırnak problemi yaşayanlar.
• çok sık oje değiştirmesi gereken sahne ve televizyon sanatçıları
• Sık sık manikür yaptırmak istemeyenler ve yoğun iş temposunda çalışan kadınlar
• Her zaman bakımlı ve şık tırnaklarla dolaşmak isteyen tüm kadınlar
• Tırnakları bakım yanlışları yüzünden sürekli sararan kişiler.

Tırnaklarımızı korumak için öneriler

Ev işi yaparken eldiven kullanmaya çalışalım

Su ile uğraştığımız işlerimiz ( bulaşık, ev temizliği… ) bitince ellerimizi iyice kurulayalım ve sonrasında nemlendirici kullanımını ihmal etmeyelim.

Ellerimizi sıcak, soğuk ve kimyasal maddelerle mümkün olduğunca temas ettirmeyelim.

Tırnaklarımızı fazla uzun tutmamaya gayret edelim.

Kendimize ait özel tırnak makası ve eğe edinelim.

Tırnak batması problemiyle karşılamamak için tırnaklarımızı düz kesmeye çalışalım, kenarlarını derin kesmeyelim.

çabuk kuruyan tırnak cilaları ve ojeler tırnağı kuruturlar; dolayısıyla kullandığımız ürünlere dikkat edelim.

Aynı şekilde, aseton da tırnağı kurutur. Asetonsuz oje çıkartıcıları tercih edin.

Ve de annenizin de dediği gibi:

TIRNAKLARINIZI YEMEYİNNNNNNN!

Share