Saç Kuruluğu

Kuru saçlar uçuşmaya eğilimlidir, şekil alması zordur ve kolaylıkla kırılabilir. Saçın dış kılıfını oluşturan kütikül, kat kat ince tabakalardan oluşur. Özellikle güçlü sabun ve detarjan içeren şampuanlar saç kütikülünde hasar yaparlar.Kuru saçlar uçuşmaya eğilimlidir, şekil alması zordur ve kolaylıkla kırılabilir. Saçın dış kılıfını oluşturan kütikül, kat kat ince tabakalardan oluşur. Özellikle güçlü sabun ve detarjan içeren şampuanlar saç kütikülünde hasar yaparlar. Özellikle perma, renk açma ve boyama işlemleri, tarama, fön gibi saç bakımı işlemleri ile kütikülde hasara yol açar.
Güneş, hava kirliliği, deniz suyu, rüzgar ve klorlu havuz gibi dış etkenler de saçta bu görünümü oluştururlar. Böylece saçlar kolay kırılabilir hale gelirler. 
Kozmetik sektöründeki son gelişmelerle üretilen ürünlerin, özellikle saçlara bu tür zarar veren nitelikte olmamasına çalışılmaktadır.

Kuru saçlar için kullanılan ürünler nelerdir?
Kuru saç kuru, parlaklığını kaybetmiş, gevrek ve kolay kırılabilir hale gelmiştir. Saçın kuru olmasının nedeni saçlı derideki yağ salgısının az olmasıdır. Özellikle saça çekilen fön, perma işlemleri, sıcak uygulaması, boya ve kuvvetli kimyasal içeren şampuanlar, çevresel kimyasal kirlilik ve güneş saçları kurutur.

Saçı nemlendiren ajanlar bir çok yolla etkili olurlar. Lanolin, yağ asidi, reçine ve doğal trigliseritler, fosfolipitler saç derisinde eksik olan yağ komponentlerini dengelerler. Ayrıca saçları nemlendirip yumuşattıklarından, saçlar daha kolay taranır ve tarama işleminin oluşturduğu hasar azalır. Asetik asit ve laktik asit içeren ürünler ise, yıkama sonrasında saç pH’ını normale döndürürler. Geleneksel olarak limon ve sirke bu amaçla kullanılmaktadır.

Share