Pembe Maske Mucizesi Pembe Bir Yalan mı?

Son zamanlarda, televizyon, radyo ve internette isminden çok fazla söz edilen pembe maske, önce bir çok güzellik salonunda kullanıldıktan sonra, şimdi evde kişisel kullanım için hazırlanmış hali ile de satışa sunulmuştur.

Bir çok ünlü tarafından  yoğun olarak kullanılan Pembe maske gerçekten faydalı bir ürün müdür,  yoksa tamamı ile pembe bir yalan mıdır? Yoksa geçmişte hep yeşil killerle maskeler yapıldığından,  pembe olması mı insanları cezbetti acaba? 

İşte objektif bir bakışla pembe maske:

Pembe maskenin yüzdeki kırışıklıklar, sivilce ve sivilcelerin sebep olduğu deformasyonları gidermede kullanılan yüz maskesi ve inceltici, selülit giderici olarak kullanılan vücut maskesi olmak üzere iki farklı ürünü mevcuttur.

Pembe yüz maskesi kulanım şekli: Uygulamadan önce, yüz sıcak su ile yıkanır ve iyice kurulanır. Maske yüzün bütün hatlarına ve boyun bölgesini de kapsayacak şekilde yoğun bir şekilde sürülür. 30- 40 dakika kadar yüzde bekletilip, tamamen kuruduğunda, kalıp halinde yüzden çıkarılır. Pembe maske minimum beş seans olarak uygulanmakla beraber ve cildin yıpranma durumuna göre uygulama sayısı 30 güne kadar çıkartabilir.

Pembe yüz maskesinin vaad etttikleri nelerdir?

 • İç ve dış etkenlerin ciltte yol açtığı yaşlanmayı önleyen pembe yüz maskesi, yağ ve nem dengesini düzenler.
 • Pembe yüz maskesi, ciltteki nem kaybı, pullanma, hassasiyet, kızarıklıklar gibi sorunları yok eder.
  Cildin yaşlanmasını önler, yüzdeki su, vitamin ve kolajen eksikliğini tamamlayarak, tazelik ve canlılık kazandırır.  
 • Pembe maske deri yüzeyinde bulunan yağ birikintisinden arındırmasından dolayı sivilce maskesi olarak kullanmanın alarından biridir.Yüzün temizlenerek, siyah noktaların sivilce oluşturması engellenir. Sivilce ve sivilcelerin sebep olduğu deformasyonları ve lekeleri yok etmede yardımcı olurken, içeriğindeki mineral ve bitkisel yağlar ile cildi besler.
 • Tüm bunların yanında cildi ölü hücrelerden arındırır, cildin yenilenme sürecini hızlandırır.
 • Kendi kendine ısınıp, soğuyan termal özelliği  olması, cildi derin arındırmaya yardımcı olur ve cildin sıkılaşmasını ve maske içerisindeki vitaminlerin cilt altına nüfus etmesini sağlar.  

Pembe yüz maskesi büyük umutlar vaad ettiğine göre acaba içeriğinde ne var?
Su, Bisabolol, Etil Alcohol, Gliserin, Tokoferol asetat, Gül yağı, Hyaluronik asit, Kaoline, Linoleik Asit, Askorbik Asit, Aloe Vera Yağı, Elastin, Kolajen, Tea Tree yağı, Limon ve Kayısı Yağı, İmidazoline, Üre, Edta, boyalar (CI: 16255, 16035, titanium oxide)

Pembe yüz maskesinde kullanılan etken maddeler ve faydaları ise aşağıdaki gibidir:

 • Gliserin: Cildi yumuşatıcı ve nemlendirici özellik gösterir. Sabun dahil bir çok kozmetik de bulunur.
 • Tokoferol asetat: Antioksidandır ve cilt üzerinde iltihap giderici etkileri vardır. Yüzeysel olarak uygulandığında cildin nemlenmesine yardımcı olur, yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlar.
 • Gül yağı: Astringent etkisi ile ciltteki gözenekleri küçültür, cildi sıkılaştırır.
 • Hyaluronik asit: Vücutta bulunan, normal dermis dokusunu oluşturan temel ara maddedir. Hacminin1000 katı su bağlama kapasitesine sahiptir. Bu özellik derinin hacmini ve esnekliğini arttırır.
 • Kaoline: İlk başta çanak çömlek yapımında yaygın olarak kullanılan kaolin, günümüzde pek çok ürünün üretiminde kullanılmaktadır. Kâğıt, boya, plastik eşya, yapay kauçuk, seramik, ilaç, gübre, mürekkep, kozmetik ürünlerin yapımında ve petrol sektöründe kaolinden yararlanılır. Pembe maskenin ana maddesi olan kaolinin güçlü absorban etkisi vardır. Bu nedenle derideki toksin, yağ, ve kirleri kolaylıkla temizler. Ayrıca sınıp soğuma etkiside derinin minerilizayonunu sağlar.
 • Linoleik Asit: Linoleik asitin nemlendirici, antiinflamatuar ve antioksidan etkisi vardır.
 • Askorbik asit: Antioksidan etkileri ve yara tedavisindeki etkileriyle önemlidir. Yüzeysel olarak kullanıldığında ince çizgi ve kırışıkların olduğu bölgelerde ve güneş yanıklarında uygulanır.
 • Aloe Vera: Alo vera yara iyileştirici özelliği olan bir bitkidir. Antienflamatuar, antialerjik ve kızarıklık giderici, cilt yenileyici özelliği vardır.
 • Elastin: Elastin fibroblast hücreleri tarafından üretilen yapısal bir proteindir. En çok bağ dokusunun hücrelerarası maddesinde yer almaktadır.
 • Kollajen: Derinin temel yapı taşıdır. Yaşlanma ile birlikte sentezi azalır. Kozmetiklerde C vitamini ile birlikte kullanıldığında, kollajen sentezini uyarır.
 • Tea Tree Yağı: Güçlü bir antiseptiktir. Sivilceleri tedavi edici özelliği vardır.
 • Limon Yağı:  Antibakteriyal ve antiviral aktivitesi vardır. Güçlü antioksidandır.
 • Kayısı Yağı: Deriyi yumuşatır ve nemlendirir. Bir çok kozmetik üründe ve aromaterapide kullanılır.
 • Üre: Yoğun nemlendirici özelliği vardır. 

Peki pembe maske kullanalım mı?
Pembe maskenin içeriğindeki etken maddelere bakıldığında; hem sağlıklı, hem sivilceli ve hem de yaşlanmış cilt için, bir çok faydalı etken madde mevcut. Fakat bu etken maddelerin bir çoğu piyasadaki kozmetik ve dermokozmetik ürünlerde de bulunmaktadır. Yapılan bilimsel  çalışmalarda, bu etken maddeler gerçekten sivilce ve kırışıklık tedavisinde etkili bulunmuştur. Fakat etken maddelerin, kozmetik ürün içinde ne oranda bulunduğu, hangi  etken maddelerle kombine edildiği, deriye uygulanma süresi ve uygulama yeri gibi bir çok faktör kozmetik ürünün etkinliğini değiştirebilir. Ayrıca pembe maske ile yapılmış herhangi bir bir bilimsel araştırma da bulunmamaktadır.

Bu bilgiler ışığında, denemesi size ait bir karar. En azından içinde sağlığa zararlı bir madde yok. Bir de bu işin ekonomik yönü var. Güzellik merkezlerinde seansı 150- 300 TL ye yapılan maskenin, evde uygulanan bir paketlik uygulama ücreti ise 35- 70 TL arasında değişmektedir. Yani toplam maaliyet 200- 1500 TL.  İster pembe maskeyi deneyin, isterseniz cilt sorununuz için daha doğru bir tercih yapın ve bir Dermatoloji uzmanına muayene olun. Fakat  ne yaparsanız yapın, mutlaka Kozmodermo.com ile kalın.

Share