Oje ve Tırnak Cilaları

İşte yine yaz geldi.

İlkbahar ile beraber, şöyle bir silkelendik, kendimize geldik önce…

Yaz dönemi ise artık yenilenme zamanı: Hafif giysiler, cicili bicili aksesuarlar, rahat hareket etme zamanı kısacası…

Ancak her güzelliğin de bir bedeli var tabii ki. Kışın kalın giysiler, çoraplar, şapkalar ve eldivenler içinde saklanan tenimiz, saçlarımız ve tırnaklarımızı ; artık parlak gün ışığı altında, tüm ayrıntıları ile sergilemekteyiz. Bakımlı tırnaklar, sadece ellerimizde değil, ayaklarımızda da ayrıcalıklı bir görüntü yaratarak; hem hijyen, temizlik ve tazelik hissi veriyor hem de hanımların zarif ve estetik özelliklerini öne çıkarıyor.

Bu bağlamda Temmuz 2010 mektubunda; oje ve tırnak cilaları hakkında sizi bilgilendirmek istedik.

Kozmodermo önerileri
Ojenizin daha uzun süre dayanması için, 2 – 3 günde bir tırnaklarınızın üstüne cila uygulayabilirsiniz. Bu şekilde oje rengi ilk sürülen gündeki kadar parlayacaktır.

Oje ve tırnak cilalarının kaliteli olması; hem tırnaklarınızda özel ve pürüzsüz bir görünüm yaratır, hem de yapılan işlemin çabuk bozulmamasını sağlar.

Yumuşak ve kuvvetsiz tırnaklarda, ilk olarak besleyici özellikte ürünleri astar olarak kullanmak veya nemlendirici özellik içeren ojeleri uygulamak faydalı olabilir.

Tırnak yatağı dışındaki tırnak uzunluğunu orta seviyelerde tutmak, ( 5 – 6 mm. fazlalığı aşmayacak şekilde ) daha sağlıklıdır ve işlemin kısa sürede bozulmaması için tavsiye edilir.

Oje uygulanmasından evvel, tırnak etlerinin temizlenmesi ( manikür ) önerilir.

Oje uygulanmasından evvel, bir kat astar cila uygulanması, ojeyi bağlayarak ( fikse ederek ) dayanıklılığını arttırır.

İlk tabaka oje uygulandıktan sonra, en az 15 dak. beklenilmelidir.

Son tabaka ojenin sürülmesinden, yarım saat sonra tırnaklar soğuk sudan geçirilerek, ojenin iyicesertleşmesi sağlanmalıdır.

Ojeler ve tırnak cilaları, uzun süre dayanmaları için, buzdolabında saklanmalıdır.

Ev işlerini yaparken, özellikle bulaşık yıkama esnasında eldiven kullanılmalıdır.

Tırnakları güçlendirmek için, tırnak kozmetiklerini uygulamadan evvel, tırnaklar limon suyu ile ovuşturulabilir.

Ojenin Tarihçesi
Japonlar ve İtalyanlar her ne kadar ilk oje kullanımını kendilerine maletmek isteselerde; tırnak cilalarının, tarihte ilk kez, Milattan 3000 yıl evvel çinliler tarafından icat edilip kullanıldığı kanıtlanmıştır. çinliler; bunların yapımında, balmumu, arap zamkı, şap, yumurta beyazı, jelatin, gül ve orkideden elde ettikleri maddeleri kullanıyorlardı. Antik çağlarda altın ve gümüş rengi ojeler revaçta iken, 1500’ lü yıllardan itibaren kırmızı ve siyah renkli ojeler tercih edilir olmuştur.

Mısırlılar ise tırnakları boyama amacı ile, ilk olarak kına kullanmışlardır. Günümüzde, bazı kültürlerde bu yöntem halen uygulanmaktadır. Mısır kültüründe çeşitli renklerdeki ojelerin kullanımı, kişilerin sosyal sınıflarına dair bir belirti olarak görülmekteydi. Mesela Kral Akhenaton’ un karısı Kraliçe Nefertiti el ve ayak tırnaklarında parlak kırmızı; Kleopatra ise ; koyu kızıl kırmızı renkte oje kulanırdı. Daha aşağı sınıflardan olan mısırlılar; sadece soluk renkte ojeler kullanabilirlerdi.İnkalar, tırnaklarına kartal figürlü süslemeler yaparlardı. Eski dönemlerde deve tüyünden fırçalar ve boyalı hamurlar kullanılırken; 1920’ den sonra, araba boyalarından esinlenilerek, emaye bazlı ojeler üretilmeye başlanmıştır. Bu; günümüzdeki, fabrikasyon oje ve tırnak cilalarının üretiminin ilk aşamasıdır.

Oje ve tırnak cilalarının içeriği

  • Nitroselüloz
  • Reçine çeşitleri
  • Plastik kaplayıcı maddeler
  • Bütil asetat, etil asetat gibi çözücü maddeler
  • Sedef ve çeşitli pigment ( boya verici madde ) ler
  • Birleştirici ( katalizör ) bazı maddeler

Oje ve tırnak cilası uygulamadan evvel nasıl hazırlık yapılır?
Renkli veya renksiz olsun; önceki oje iyice temizlenmelidir. Tırnaklar hep aynı yöne doğru olmak üzere düzgün bir şekilde törpülenmelidir. Tırnak etleri, cilde zarar verilmeden nazikçe kesilmelidir. Bunun için, işlem öncesi yumuşatıcı bir tırnak kremi kullanılabilir. Tırnak kenarları temizlendikten sonra eller ve ayaklar yıkanır. 

Oje ve tırnak cilalarının uygulanması
özellikle hassas ve kırılgan tırnaklarda; en alta güçlendirici bir astar kat oje sürerek işlem başlatılabilir. üzerine tercih edilen renkte oje uygulanır. Eğer koyu renkler tercih ediliyorsa, genelde 2 kat sürülmesi gerekir. Bunun da ilk tabakası oldukça ince olmalıdır. İkinci kat sürülen ojenin, pürüzleri kapatacak şekilde biraz daha kalın olması uygun olur. Oje fırçası tırnak diplerinden uçlarına doğru, seri hareketlerle ucundaki ojeyi tırnağa yaymalıdır. Açık renkli ojeler ve tırnak cilaları için sadece bir tabaka uygulamak yeterlidir. En son olarak, sabitleyici ( fiksatör ) bir tırnak ürününün kullanılması, dayanıklılığı arttıracak, ojenin daha çabuk kurumasına yardımcı olacaktır.

Oje ve tırnak cilalarının temizlenmesi
Kimyasal çözücüler; oje ve tırnak cilalarını çözer ve tırnaktan kolayca uzaklaştırırlar. Bu maddeler, 2 grupta incelenirler

  • Aseton bazlılar
  • Aseton bazlı olmayanlar

Her iki grup çözücü de aynı etkiyi gösterirler.

Aseton; tırnak cilalarını etkin bir şekilde çıkartan kimyasal çözücüdür. Ancak tırnakları ve tırnak köklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Yan etkileri yüzünden tırnaklar daha kolay kırılabilir hale gelebilir. Ciltte tahriş yapabilir. Dolayısıyla son dönemlerde kullanımı pek tercih edilmemektedir.
Ethyl asetat; tırnak cilalarını çıkartıcı olarak kullanılan maddelerden biridir. Hafif meyve kokusu içerir ve yan etkisi yoktur.

Share