Lazer ile Cilt Soyma (Resurfacing)

Lazer teknolojisinin olası gücü, günümüzde yüz kırışıklıklarını, sivilce izleri ve diğer izleri, cilt lekelerini tedavi etmekte kullanılmaktadır.
Skin resurfacing işleminde CO2 ve Er:YAG lazer türleri derinin güneş hasarlı üst bölümü kontrollü bir şekilde soyulur. Yaşlanmış, hasarlanmış deri yerini yeni ve pürüzsüz bir cilde bırakır.

Kimler lazer resurfacing için uygundur?
Tüm yüz kırışıklıkları lazer resurfacing tedavi edilebilmekle beraber, özellikle güneş hasarının dudak ve göz etrafında oluşturduğu kırışıklıklar en iyi tedavi edilir. Sivilce izleri veya ameliyat ve travma sonrası oluşan izler tedavi edilebilir, fakat derin izler tamamı ile iyileşmeyebilir. Yüzdeki bir çok iyi huylu yaşlılık belirtileri de kolaylıkla tedavi edilebilir.

Lazer resurfacing yüz gerdirme işlemine bir alternatif midir?
Bu işlem yüzde bir gerginlik oluşturmaz, fakat cilt gerdirme yüzdeki sarkmayı tedavi eder. Ağız etrafı ve göz etrafındaki çizgiler yüz gerdirme ile iyi tedavi edilemezken; lazer resurfacing bu durumlarda faydalıdır. Bazen iki yöntem bir arada kullanılabilir.

İşlem rahatsız edici midir?

Tedavi esnasında sedasyon, lokal veya genel anestezi yapılarak hastanın rahat olması sağlanır.

Tedavi sonrası iyileşme ne kadar sürer?
Genellikle 2 haftada tam iyileşme olur, bazen tedavi derin olduğunda 4 haftayı bile bulabilir. İyileşme ağrısız olur ve ilk bir kaç gün iyi havalanma sağlayan deri renginde yara örtüleri kullanılır. Bazen de kapatıcı merhemler uygulanabilir. İki haftadan sonra kamuflaj makyajı yapılabilir. Deri bir kaç ay pembe renkte kalabilir, bazen daha da uzun sürebilir.Bu pembelik gidene kadar güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Sonuçlar nasıldır?
Bir çok vaka da deri çizgilerinde orta veya belirgin azalma, hatta deri rengi ve dokusunda düzelme ve sağlıklı bir cilt görüntüsü oluşur.

Share