Kozmetik Tedavi Yöntemleri - Saç Dökülmesinin Tedavisi

Erkek tipi dökülmenin tedavisi nasıl yapılır?
Tedavide minoksidil % 2 lik solüsyonun günde 2 kez, 6 aylık süre ile uygulanması; erkeklerin %30'unda, kadınların ise daha fazlasında, kozmetik olarak fark edilebilen saç çıkışını sağlar. En iyi yanıt, saçlarında seyrelme olup, kellik gelişmemiş hastalarda alınır.

 En iyi yanıt, saçlarında seyrelme olup, kellik gelişmemiş hastalarda alınır. Bu tedavi saçlarında dökülme olan yaşlı kadınlarda da etkilidir. Diğer tedavi yöntemi ise erkek hastalar tarafından finasterid içeren bir hapın günde bir kez kullanılmasıdır. Finasterid kıl kökünde aktif erkeklik hormonu oluşmasını engelleyerek etkili olur.

Kadınlarda dökülme ile birlikte sivilcekıllanma artışı, adet düzensizliği problemi var ise dermatoloji uzmanı tarafından derin araştırma yapılmalıdır.

Bu tedavilere cevap vermeyen olgularda, başın enseye yakın bölgesinden alınan saç transplantları , 1-2 saç kökü içeren deri parçaları halinde saçın ön bölümüne ekilebilir. Bu işleme saç ekimi denir.

Saçkıran tedavisi ne şekilde yapılır?
Halk arasında saçkıran olarak bilinen, alopesi areata hastalığında ise, iyi sınırlı, para şeklinde, saçların tamamıyla döküldüğü alanlar vardır. Tedavide kapalı uygulama ile kortizonlu krem uygulaması, saçsız alanlara kortizon enjeksiyonu yapılabilir. Bazen sistemik kortizon tedavisi uygulanabilir. Ayrıca saç çıkışını uyaran bazı ilaçlar da tedavide kullanılabilir. Bu tip saç dökülmelerinde muhakkak bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Bu konu ile ilişkili yazılar: 
Kepek 
Şampuanlar 
Saç bakımı
Alopesi areata(Saçkıran)
Erkek tipi saç dökülmesi (Androgenetik alopesi)

Geri Dön