Kozmetik ve Sağlık

Beslenme ve cilt: Her ne kadar cildin yenilenmesinde lokal uygulamalar ( C ve E vitaminleri, retinoik asit, koenzim Q10 vb. ) revaçta olsa da, günümüzde, ağızdan alınan besinlerin de cilt sağlığına etkili olduğunu kanıtlayan bir çok çalışma mevcuttur.
Detaylar için tıklayınız.
Emzirme ve cilt: Doğumdan sonraki o özel dönemde, doğanın kanunları her şeyi önemsiz kılıverir ve de anne, kendini bebeğine adamış bulur birdenbire…Bebeğinin doyması lazım başlangıçta, göğüsleri de çok acıyor ama.
Detaylar için tıklayınız.
Gebelik ve cilt: Gebelikdeki hormonal değişiklikler deri çatlaklarından deri koyulaşmasına kadar değişebilen bir çok deri bulgusunun çıkmasına neden olur.  
Detaylar için tıklayınız.
Güneş ve cilt: Ultraviyole radyasyonun zararları anlaşılmadan önce güneş ışığının sağlıklı yaşam için gerekli olduğu bilinirdi. Gerçekten güneş ışığının bazı hastalıkları tedavi edici özelliği vardır. Detaylar için tıklayınız. 

Güneşten korunma yolları: Her yaşta güneşten korunmak güneş ışınlarının erken ve geç dönem zararlı etkilerini engeller.
 Detaylar için tıklayınız.
Masaj: 18. ve 19. yüzyıllarda, İsveçli Henrik Ling ‘in (1776-1839) etkisiyle, Avrupa’ da masaja rağbet artmış ve İsveç Masaj Sistemi tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Ling, tıbbi jimnastik ve masaja büyük önem vermiş; hareketleri bir taraftan pasif ve jimnastik hareketler; diğer taraftan basınç, ovma, titretme, vurma ve döndürme hareketleri olarak sınıflara ayırmıştır. Detaylar için tıklayınız.
Obezite: Dünya nüfusu kontrol edilemez bir şekilde artarken, insanlık çok yaygın bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır: Şişmanlık ( Obezite ). WHO ( Dünya Sağlık Örgütü ) verilerine göre ( 2005 ), tüm dünyada yaklaşık 1,6 milyar erişkin ( 15 yaş üstü ) “ aşırı kilolu “, bunların içinden 400 milyonu ise “ obez “ sınıfına girmektedir. 
Detaylar için tıklayınız.
Plastik cerrahi: Plastik Cerrahi, çeşitli sebeplerle oluşan doku eksikliklerinin ya da kas-iskelet sistemini ilgilendirebilen vücut şekil bozukluklarının düzeltilmesi ile uğraşan, bu konuda özelleşmiş tıbbi branştır.Detaylar için tıklayınız.
Sigara ve cilt: Sigara, direkt kan dolaşımına, dolayısıyla oradan cilt yapısının derinliklerine intikal eden 4000’in üzerinde toksik madde içermektedir. Bu toksinlerden nikotin, deri damarlarının en uçlarında vazokonstrüksiyon yani daralmaya yol açtığından, cilde gelen kan miktarının azalmasına sebep olur. Detaylar için tıklayınız.
Solaryum ve cilt: Solaryum deriyi bronzlaştırmak amacıyla kullanılan yapay bronzlaştırıcı cihazdır. Solaryumlar genellikle içinde yatılabilen kapalı kabinler şeklindedir. Kabinlerin içinde alttan ve üstten ultraviyole ışık (yapay gün ışığı) yayan ışık tüpleri vardır.Detaylar için tıklayınız.
Spor ve cilt: Günümüzde spor ve bedensel egzersizler, sağlıklı ve antiaging yaşamın vazgeçilmez bir parçası halindedir.
Detaylar için tıklayınız.
Stres ve cilt: Stres, organizmanın kendi kendini korumak için geliştirdiği bir otonom bir reaksiyonlar zinciridir. Vücudumuzda üretilen katekolaminler ve kortikosteroidler bu reaksiyonların başlıca sorumlularıdır.
Detaylar için tıklayınız.


Share