Kozmetik Sorunlar

Aşırı Terleme: Terleme vücut ısımızın kontrolünü sağlar. Normalde bir kişi terleyerek günde 400-500 ml sıvı kaybeder. Bu miktarın üzerinde olan ve piyasada satılan terlemeyi önleyen ürünlerle giderilemeyen terleme, aşırı terleme olarak kabul edilir. Devamı için tıklayınız.
Deri Çatlakları: Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur. Devamı için tıklayınız.
Deri Kırışıklıkları: Yaşlanan deri sarkar ve üzerinde çizgiler, kırışıklıklar ve oluklar gelişir. Derideki bu değişiklikliklerin şiddeti genetik eğilime, deri fototipine ve çevresel faktörlere maruz kalmaya göre değişir. Devamı için tıklayınız.
Deri Lekeleri: Ciltteki renk değişiklikleri, deriden daha açık ve daha koyu olmak üzere iki şekilde görülür. Cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım kozmetik problemlere sebep olmakta, hatta bazı kişilerin sosyal yaşamını da etkileyebilen bir takım psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Devamı için tıklayınız.
Deri Yaşlanması: Vücut yaşlandıkça cildimizin görünüşü ve karakteri de değişir. Yaşlanan deride kırışıklıklar ve sarkma görülür. Saçların beyazlaması da en belirgin bulgulardandır. Cildin birçok görevi vardır. En belirgin görevi ise dış faktörlerden korumaktır. 
Devamı için tıklayınız.
Hassas Cilt: Hassas deri ince dokuludur; soğuk ve sıcağa karşı çabuk yanıt verir, dolayısı ile rüzgar ve güneş yanıklarına eğilimlidir. Genellikle kurudur ve bu durum allerjik reaksiyonlara zemin hazırlar.
Devamı için tıklayınız.
İstenmeyen Kıllar: Hirsutizm (aşırı kıllanma) kadınlardaki kılların aşırı artmasına verilen addır. Bu kıllanma ‘erkek tipi kıllanma’, yani bıyık ve sakal bölgesinde kıllanma görülmesi ve kol ve bacaklarda da kılların normalden kalın ve fazla olması şeklindedir. 
Devamı için tıklayınız.
Kepek Problemi: Kepeğin Latince adı ‘pityriasis capitis’tir. Bu durum aslında seboreik egzemanın inflamatuar olmayan hafif bir formudur. Normalde insan derisi kendini yenilediğinden, deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşan yeni hücreler tarafından atılır. 
Devamı için tıklayınız.
Kıl Dönmesi: Kıl dönmesi veya batması deride kızarıklık ve iltihaplı lekeler şeklinde görülen bir yabancı cisim reaksiyonudur. Özelikle kıvırcık saçlı erkeklerin sakal bölgesini etkiler; bayanlarda ise esmer ve kıllı kişilerde sıklıkla görülür. 
Devamı için tıklayınız.
Kuru cilt: Kuru cilt; tüm vücudumuzu bir film tabakası şeklinde örten hücrelerden oluşan ‘stratum korneum’ denilen tabakadaki suyun kaybı sonucu oluşur.Bu tabaka suyunu kaybedince esnekliğini kaybeder, çatlar ve pullanır. 
Devamı için tıklayınız.
Saç Beyazlaması: Saçlarımızın beyazlaşmasının sebebi; kıl kökünde melanosit adlı hücrelerimiz tarafından yapılan ve saçların ana yapısını oluşturan keratinosit adlı hücrelere aktarılan melanin adlı renk verici maddenin artık üretilmemesidir. 
Devamı için tıklayınız.
Saç Dökülmesi: Saç dökülmesi, bir çok kişide problem olan bir şikayettir. Problemin saç dökülmesinde bir artış mı, yoksa saçlarda seyrelme veya kelleşme mi olduğu muhakkak belirlenmelidir. 
Devamı için tıklayınız.
Saç Kuruluğu: Kuru saçlar uçuşmaya eğilimlidir, şekil alması zordur ve kolaylıkla kırılabilir. Saçın dış kılıfını oluşturan kütikül, kat kat ince tabakalardan oluşur. Özellikle güçlü sabun ve detarjan içeren şampuanlar saç kütikülünde hasar yaparlar.
Devamı için tıklayınız.
Saç Yağlanması: Yağlı saç diye bir şey yoktur, aslında saçlı deri yağlıdır ve bu yağ saçları da yağlandırır. Düz saçlı kişilerde saçlı deriden salgılanan yağ, gün içinde saçlara hızla yayılır; fakat kıvırcık saçlı kişilerde, yağ saçlara doğru az yayılır.
Devamı için tıklayınız.
Selülit: Kalça, basen, baldır derisinin portakal kabuğuna benzer kabarıklık ve çukurcuklar göstermesine selülit denir ve bu durum değişik şiddette ortaya çıkabilir. Selülit tıp dünyasında ‘lokalize lipodistrofi’ olarak bilinir. 
Devamı için tıklayınız.
Sivilce: Sivilce; tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktalar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarıklıklar, derinin derin tabakalarında kistlerle seyreden bir hastalıktır. 
Devamı için tıklayınız.
Siyah Nokta: Sivilce (akne vulgaris); siyah noktalar, minik yağ kistleri, küçük kızarıklıklar, iltihaplı şişlikler ilse seyreden bir hastalıktır. Siyah noktalar iltihap belirtisi göstermeyen sivilce formudur. Siyah noktalar genellikle yüzde, nadiren de göğüs, sırt ve üst kollarda görülebilir. Devamı için tıklayınız.
Tırnak Problemleri: Tırnağın en önemli fonksiyonu koruma fonksiyonudur. Tırnak problemleri oldukça sıktır. Sedef ve egzema gibi hastalıklarda, travma sonrasında, ilaçların yan etkisi olarak ve bazı cilt hastalıklarında tırnaklarda değişiklikler görülür.
Devamı için tıklayınız.
Topuk Çatlakları: Topuk çatlakları en sık rastlanan ayak problemlerinden biridir. Genellikle çift taraflıdır. Özellikle bayanlar için kozmetik olarak rahatsızlık verirken, bazen de ağrı problemine neden olurlar. Topuk çatlakları kolaylıkla mikroorganizmalara giriş kapısı oluşturur.
Devamı için tıklayınız.
Varis: Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış, ağrılı yüzeyel toplardamarlardan oluşur ve toplardamarcıklardaki valvlerin (kapakçıkların) fonksiyonunun bozulması sonucu gelişirler.Varisler genişlemiş, kıvrımlaşmış, ağrılı yüzeyel toplardamarlardan oluşur.
Devamı için tıklayınız.
Yağlı Cilt: Cilt üzerindeki yağ (sebum); lipitler (yüzeydeki hücrelerden kaynaklanır), ter ve çevresel materyallerden oluşur. Sebum yağ bezlerinden üretilir. Tüm vücut yüzeyinde bulunan sebum, el ve ayak derisinde daha az, avuç içi ve ayak tabanlarında ise hiç yoktur. 
Devamı için tıklayınız.
Share