Kalıcı Makyaj

Kalıcı makyajın tıbbi adı mikropigmentasyondur. İşlem, dövmede yapılan işlemin benzeridir. Bu yöntemle göz kenarları, kaş, dudak çizgisi ve dudak boyanabilir. Eğer uygun kişiler tarafından uygulanırsa, doğal ve etkili bir yöntemdir.

Kalıcı makyajın avantajları nelerdir?
Kalıcı makyaj, özellikle makyaj yapmak için zamanı olmayan, fakat güzel görünmek isteyen kadınlar için ideal bir yöntemdir. Bu kişiler, gün sonunda bile makyajı yeni tazelenmiş gibi görünürler.

Kalıcı makyajın dezavantajları nelerdir?
En önemli dezavantajı, bu yöntemin kalıcı olmasıdır. Eğer bu işlemi yaptırmak konusunda emin değilseniz, yaptırmamanız daha doğru olur. Ayrıca, işlem deneyimsiz kişiler tarafından yapıldığında büyük risk taşır. Bir takım hastalıklar (AIDS, hepatit vs.) bulaşması söz konusu olabilir. 

Kalıcı makyaj nasıl uygulanır?
Aslında kalıcı makyaj sağlık kuruluşlarında veya güzellik merkezlerinde, doktor kontrolünde, hemşire veya bu konuda eğitimli teknisyenler tarafından yapılmalıdır. İşlem sırasında kalıcı bir takım boya maddeleri deriye enjekte edilir. İşlem yarım saatten 2 saate kadar uzayabilir. Tedavi öncesi yapılan lokal anestezi, uygulamanın daha ağrısız olmasını sağlar. Kalıcı makyaj yapılan bölgede, bir kaç gün şişlik olabilir; bu nedenle işlemin cumartesi günü yapılması uygun olur.

Kalıcı makyajın riskleri nelerdir?
En büyük risk, bu işlemin eğitim almamış kişiler tarafından uygulanmasıdır. Eğitimsiz bir kişinin aynı enjektörle bir kaç hastaya uygulama yapması, enfeksiyon bulaşmasına neden olabilir. Boya maddeleri tıbbi olarak uygun maddeler değildir ve deriyi tahriş edebilirler. Ayrıca yanlış yapılan bir uygulamanın geri dönüşü de zordur. Örneğin göze uygulama yapmak zordur; gözlerde ve kaşta bir hata yapıldığında ve bunun lazer ile düzeltilmesi gerektiğinde, bu bölgedeki kıllar da ortadan kalkabilir dolayısiyle istenmeyen bir durum ortaya çıkar. Yanaklara yapılan kalıcı makyaj, genellikle profesyonel olmayan kişilerce uygulanmakta ve doğal bir görünüm oluşmamaktadır. Doğal yanak rengi mevsimden mevsime, günden güne değişebilmektedir. Yanaklara kalıcı makyaj uygulaması ile bu değişim yakalanamadığından, doğal bir görüntü oluşturulamaz ve de yapay bir görüntü veren renklendirilmiş bölge, lazer ile tedavi edilmeye çalışıldığında siyahlaşabilir.

Share