Kalça ve Bacak Estetiğinde Cerrahi Yöntemler

Bacak Şekillendirme Estetiği
Bacaklarda bazı insanlarda yapısal olarak şekil bozukluğu olabilmekte ve yoğun yapılan diyet ya da spor bile, bu şekilsizliği düzeltememektedir. Bu tip durumlarda estetik cerrahi devreye girmektedir.  Bacak şekillendirme işleminin mantığı ” Robin Hood Felsefesi “dir. Yani zenginden ( çıkıntılı bölgeden ) alıp fakire ( çukur bölgeye ) vermektir.

Bu bölgeye uygulanan cerrahi müdahaleler arasında liposuction ve yağ enjeksiyonu, en çok kullanılan ve en iyi sonuçların alındığı yöntemlerdendir. Bazen tek başına bazen de her iki uygulamanın da aynı anda yapıldığı operasyonlar olabilmektedir.

Liposuction; bacaktaki çıkıntılı alanlar olan basen, bacak içi, diz içi, bacak üst kısmı, popo bölgesi gibi yağ depolanmasının fazla olduğu ve hayat boyu kişiye problem olan bölgelerden ince bir kanül yardımıyla yağların dışarı alınmasıdır. Bu işlem sonrasındaki sonuçlar hayat boyu kalıcıdır. Liposuction yapılan bölgelerde ileri yıllarda kilo alınsa dahi aşırı yağlanma olmaz.

Özellikle basen ve diz içi bölgesine yapılan liposuction ile alınan yağların diz içi bölgesinin hemen alt kısmındaki çukur alana, enjeksiyon ile doldurulması işlemi; bacaklardaki çarpıklığın düzelmesini sağlar ve daha düz, uzun görünümlü bir bacak yapısına kavuşmanızı sağlar. Bazı kişilerin ayak bilekleri çok kalındır ve ne yapılırsa yapılsın bu kalınlıktan kurtulmak mümkün değildir. Kalın ayak bileği kişinin bacaklarını olduğundan kısa ve biçimsiz göstermektedir. Liposuction yine bu sorunun da çözülmesinde en etkin yöntemdir.

Bacak estetiği ameliyatları narkoz altında tam donanımlı hastane ortamında yapılan ve yaklaşık 1- 3 saat arasında süren ameliyatlardır. Bir gün hastanede kalmanız gerekir. Ameliyat sonrası ağrılar rahatsız edici değildir. Hafif ağrı kesiciler yeterli olur ve 3. günden sonra banyo yapılabilir. İyileşme kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 5- 7 gün arasındadır. Bir hafta sonra rahatlıkla iş hayatına dönülebilir ve hafif egzersizlere başlanabilir. Yüz güldürücü sonuçların alındığı bu tarz ameliyatlar kişilerin özgüvenlerinin artmasını ve daha mutlu olmasını sağlamaktadır.

Hastanın zayıf olması nedeniyle enjeksiyon yapılacak yağ bulunamaması, oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Bu durumda, diz altı bölgesindeki çukurlar hazır dolgu maddeleri ile ( makrolene ) kolaylıkla düzeltilmektedir. Anesteziye gerek olmadan yapılan bu işlem yaklaşık 20 dak. sürmekte ve etkisi ortalama 2 yıl devam etmektedir.

Basen Şekillendirme Estetiği
Popo şekillendirme estetiği ise, hastanın mevcut durumuna göre değişmektedir. Popo büyükse bazı bölgelere liposuction yapılarak hem küçük hem de kalkık bir görüntü verilebilmektedir. Popoda küçüklük söz konusu ise diğer alanlardan temin edilen yağ dokusu popo bölgesine enjekte edilerek daha dolgun bir görüntü sağlanabilmektedir. Belli yaşlardan sonra popoda sarkmalar başlamakta ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkabilmektedir. Bu görüntünün ileride oluşmamasını sağlamak amacıyla popo bölgesinin alt kısmına liposuction uygulanmakta, bu sayede hem daha kalkık görünümlü bir popo elde edilmekte hem de ilerleyen yaşlarda olası sarkmalar önlenebilmektedir.

Op. Dr. Akın Demiralay
Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı


Tel: 0212 248 08 08
Email :info@ipegestetik.com
www.ipegestetik.com

Share