Intensive Pulse Light ( IPL = Yoğunlaştırılmış Pulse Işık )

IPL tedavisinde flash lambasından, yoğunlaştırılmış, görünür bir ışık üretilir. IPL cerrahi olmayan bir tedavi yöntemidir. Örümcek benler (spider anjiom), doğumsal damar lekeleri, bacaklardaki varisler, hafif sivilceler, çiller ve güneş lekeleri, yüz çizgi ve kırışıklıkları bu yöntemle tedavi edilebilir.IPL tedavisinde flash lambasından, yoğunlaştırılmış, görünür bir ışık üretilir. IPL cilt gençleştirme tedavisinde de kullanılır; bu işlem fotorejuvenilasyon olarak bilinir ve tedavi için bir kaç seans gerekir. Epilasyon tedavisinde, eğer kıllar koyu renkli ise etkili bir yöntemdir.

IPL nasıl etkili olur?
IPL sistemi, lazerin etki mekanizması ile benzer şekilde işler. Derideki hedef doku tarafından ışık enerjisi emilir. Emilen ışık dokuda ısı enerjisine dönüşür ve hedef doku böylece tahrip olur. IPL sistemleri, lazer sistemlerinden farklı olarak tek bir dalga boyunda ışık yaymak yerine, değişik bir çok dalga boyunda (farklı renkte) ışık üretirler. Bir çok IPL sisteminin, ışığın belli dalga boylarını filtre eden filtreleri vardır ki; bunlar sayesinde hedef dokuya gerekli olan dalga boyu ayarlanabilir. Sonuçta enerji seviyelerini çok yükseltmeden, hedef dokuda enerji yoğunlaşması sağlanır.

IPL tedavisi, nonablatif resurfacing (deriyi soymadan yenileme) yöntemlerinden birisidir ve derinin üst tabakası olan epidermisi etkilemeden, derinin orta tabakası dermisi hedef alır. Sonuçlar, lazer ile soyma işlemindeki kadar etkileyici değildir; lazerle yapılan işlemlerde deri orta tabakaya kadar soyulur. IPL tedavisinin avantajı, zaman kaybına neden olmamasıdır ki; işlem sonrasında hastalar, hemen günlük aktivitelerine dönebilirler.
IPL cihazları neleri tedavi edebilir?
Damarsal deri hastalıkları
Kılcal damar genişlemeleri, doğumsal damar lekeleri ve varisler tedavi edilebilir.
Kanda bulunan hemoglobin adlı kırmızı pigment (boya maddesi) tarafından emilen ışık, derinin diğer dokuları tarafından emilmeden, sadece damar dokusu tarafından absorbe edilip damarları harap eder.
Koyu renkli lekeler
Yaşlılık ve güneş lekeleri, çiller, doğumsal bazı kahverengi lekeler, melasma dediğimiz gebelik lekeleri tedavi edilebilir.
Deri yüzeyinde bulunan ve deriyi boyayan melanin denen pigment tarafından emilen ışık, renk bozukluğunu oluşturan melanini ısıtır ve harap eder.
Epilasyon
İstenmeyen tüylerin tedavisinde kullanılır.Kılda bulunan melanin pigmenti tarafından, IPL enerjisi emilir ve kıl kökük harap olarak kıl dökülür; tekrarlayan seanslarda kıllar kalıcı olarak kaybolur. IPL açık renkli tüylere etkili değildir.

İşlem nasıl yapılır?

Tedavi öncesi yapılan muayenede, doktorunuz size işlem hakkında açıklamalarda bulunur. Doktorunuz cildinizdeki düzelmenin ne oranda olacağı ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağı konusunda size bilgi verecektir.
IPL tedavisi normalde zor bir işlem değildir. İşlem bu konuda eğitim almış teknisyen tarafından kolaylıkla yürütülebilir.
İşlemden önce ve sonrasındaki bir kaç hafta boyunca, güneşte kalınmamalıdır.
Genellikle gerekli olmamakla birlikte, topikal anestezik kremler kullanılabilir.
Soğuk jeller tedavi esnasında cilde sürülebilir; genellikle son dönemde geliştirilen IPL sistemleri, etkili soğutucular bulundurmaktadırlar.
IPL’in pürüzsüz cam başlığı deri düzeyine değdirilir ve tedavi edilecek bölgeye atış yapılır.
Tedavi genellikle 20 dakika sürer. 3-4 haftada bir uygulanan 4-6 seans, istenen sonucu sıklıkla verir.
Tedavi sonrası hastalar hemen günlük yaşamlarına dönebilirler.
Tedavi esnasında hastalar koruyucu gözlükler kullanmalıdır. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında, IPL tedavisi daha az ağrılıdır. IPL’in verdiği his daha çok lastik çarpmasına benzer; fakat bazı kişiler bu duygudan rahatsız olabilir.

IPL’in yan etkisi var mıdır?

Yan etkiler genellikle minimaldir ve aşağıda sıralanmıştır:
Tedavi esnasındaki ağrı soğutma sistemleri ve lokal anestezik kremlerin uygulanması ile azaltılabilir.
Uygulamadan hemen sonra deri pembe bir renk alır.
Hafif güneş yanığında olduğu gibi kızarıklık, soyulma ve şişlik görülebilir; bu bir kaç saat sürebilir.
Nadiren deri enerjiyi fazla emerse, su toplanması oluşabilir.
Bazen pigment (boya) hücrelerinin hasarlanması ile açık veya koyu renkli lekeler oluşabilir. Beyaz lekeler nadiren kalıcı olabilir.
Tedavi olan alanda kıllar ortadan kalkabilir.
Hastaların % 10’unda morarma gelişebilir.

Share