Erkekler ve Epilasyon

Kadınların dünyasına hoş geldiniz sevgili beyler;
Son yıllarda tüm dünyayı, ” neden ” ve ” nasıl ” olduğu uzun hikaye ama, bir “METROSEKSÜEL ERKEK ” dalgası kasıp kavuruyor. Her ne kadar medyada, arada sırada ” Metroseksüelliğin de modası geçti. ” vb. provokatif başlıklar izlesek de, işin ekonomik yani maddi boyutları incelendiğinde gerçekler ortaya çıkıyor ve bu durumda biz bayanlara, maço erkeklere taziyelerimizi sunmak düşüyor.

2003 yılından bu yana, erkeklere özel cilt bakım ürünlerinin  tüketiminde, tüm dünyada % 87′ lik bir artış gözlenmekte. Bu durumun başlıca sebeplerinden biri olarak, medyada boy boy fotolarını esefle izlediğimiz, son zamanların hit erkeği, futbolcu David Beckham’ ın, o pürüzsüz ( kaymak benzeri ) bronz tenini gösterebiliriz tabii. Bir başka sebep ise, kozmetik üreticilerinin biz tüketici kadınlardan bir türlü yeterince rant alamayıp, sınırlarını biraz daha genişletmek istemeleri de olabilir.

Belki de bu durumun yukarıdakiler ile alakası yoktur; erkekler kadınların iş dünyasında giderek başarı kazanmalarından rahatsız olmuşlardır ve ” Bizim neyimiz eksik? ”  şeklinde bir düşünce fırtınası yaşarken, bakımlı ve parlak görünmenin, iş dünyasında kariyer yapmalarını kolaylaştıracağını algılamışlardır.

Cilt bakımı; en başta pürüzsüz, parlak bir cilt demektir. Maalesef özellikle Türk erkeklerinde, “aşırı ve koyu renkte kıllanma” cilt bakımını oldukça zorlaştırmaktadır. Ancak pek çok kozmetik sorunda olduğu gibi, bu durumun çözümü için de bir çok alternatif uygulama yapılmaktadır.

Tıraş
Vücudundaki kıllardan rahatsız olan erkeklerin, % 7′ si bunları tıraş etmektedir. Ancak bu yöntem sonucunda, kılların aynı hızla büyümeye devam ettikleri ve çıkarken daha sert, kalın ve batıcı özellikte olacakları unutulmamalıdır. Dolayısıyla bu uygulama uzmanlarca pek önerilmez.

Tüy Dökücü Jel ve Kremler
Tıraş ile çok benzer bir mekanizma ile, kılların yok edilmesini sağlarlar. İçeriklerindeki alkalen maddeler, uygulama sırasında kılın deri yüzeyinde kalan bölümünü eritir. En fazla 3 gün sonra kıllar daha sert ve sivri olarak, köklerinden yukarı doğru çıkmaya başlarlar. Kıllarından memnun olmayan erkeklerin % 37′ si bu yöntemi uygulamaktadır.

Ağda
Bu yöntemin % 32′ lik bir oranla, erkekler tarafından tercih edildiği gözlenmektedir. Ağrılı olmasına rağmen, 3 – 4 hafta etkinliğinin devam etmesi ve yeni çıkan kılların, daha güçsüz olması uygulamayı çekici kılmaktadır.

Epilatör
Giysilerden görünen, ense gibi küçük alanlarda uygulanabilmekte ve erkeklerin % 19′ u tarafından tercih edilmektedir.

Güzellik Uzmanları ve Erkek Kuaförleri Tarafından Uzman Eşliğinde Epilasyon
Epilasyon uygulayan erkeklerin sadece % 5 ‘ i bu yöntemden yararlanmaktadır.

Kalıcı Epilasyon
Aynen kadınlarda olduğu gibi, ” kalıcı ve mükemmel epilasyon ” arayışının bir fanteziden öteye geçemeyeceğini itiraf etmek gerekir. Bu konuda şiddetli sorun yaşayanlar, lazer epilasyonla % 100 olmasa da, % 80 kıllarından kurtulabilir. Ancak her ne kadar son dönemlerde, ağrılı olduğundan ve çok zaman aldığından tercih edilmese de, iğneli epilasyon uygulamasının daha iyi sonuçlar verdiğini belirtmek gerekir.

Share