Doğal Maskeler

Cilt bakımı yapmak istiyorum ama… Hem organik olsun, hem pratik olsun, hem de bütçem kısıtlı diyorsanız…

İşte size evde çok rahat uygulayabileceğiniz bir kaç reçete… Tabii bu maskeleri uygularken dikkat etmemiz gereken hususları da belirtmeden geçemeyeceğiz:

  • Herhangi bir cilt maskesi uygulamadan önce mutlaka makyajımızı temizlemeliyiz.
  • Göz altı ve dudak çevresi yüz cildinin en hassas bölgeleridir; dolayısıyla bu bölgelere sadece bir takım özel ürünlerle bakım yapılabilir. Genelde tavsiye edilen maskeleri buralara bulaştırmayınız.
  • Maskenin cildimize iyice nüfuz etmesi için, uygulamadan evvel, yüzümüze su buharı vererek ( kaynamış ancak ateşten alınmış tencerenin üzerine eğilip, kafamızın üstüne havlu kapatarak ) gözeneklerimizi açabiliriz.
  • Bir maskenin etkili olabilmesi için, yatar ve dinlenir pozisyon almak çok önemlidir. Hem maskenin istenmeyen bölgelere bulaşması engellenmiş olur, hem de cilt ne kadar gevşer ise, uygulanan malzeme o kadar iyi nüfuz eder.
  • Vitamin ve tedavi edici etkilerinin azami olması için maske taze taze hazırlanıp kullanılmalıdır. Kullanılan doğal malzeme mümkün olduğunca taze ve kaliteli olmalıdır.
  • Maske sonrasında, günlük rutin nemlendirici bakımlara devam edilmelidir.
  • Hijyenik bir uygulama olabilmesi için, önce eller iyice yıkanmalıdır.

Saflaştırıcı maske

Malzemeler:
1 yemek kaşığı ( 25 gram ) hamur mayası
1 bardak ılık su
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yeşil kil 
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı gülsuyu

1 çorba kaşığı hamur mayası, 1 bardak ılık su içinde eritilir ve gelişmesi amacı ile, sıcak bir yerde yarım saat dinlenmeye bırakılır. Yeterince kabarınca, bu karışıma birer kaşık bal, yeşil kil ve yoğurt ilave edilip iyice karıştırılır. Maske eller ile tüm yüze uygulanır ve 8-10 dak. bu şekilde beklenilir. Sonrasında ılık su ile yüz yıkanır. Nazikçe kurulayıp, açılan gözeneklerin tekrar kapanması için gül suyu emdirilmiş pamuk ile yüz silinir.

Beyazlatıcı maske

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı süt
1-2 dilim salatalık 

Bu ikisi rondo ile ezilip karıştırıldıktan sonra, yüze uygulanır ve 20 dak. bekletilir. Sonra ılık su ile temizlenir, günlük cilt bakımına devam edilir. 

Yumuşatıcı maske

Malzemeler:
1 adet olgun muz
1 yemek kaşığı bal
1/2 tatlı kaşığı jojoba yağı 
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yumurta akı
1 yemek kaşığı beyaz kil

Küçük bir kasede yumurta akı çırpılarak; yoğurt, jojoba yağı, bal ve kille karıştırılır. Krem kıvamına geldikten sonra ayrı bir kasede muz ezilerek püre haline getirilir ve diğer karışıma eklenir. Yüze, boyna ve omuzlara sürülerek 10-15 dk beklenir. Ilık suya batırılmış bir pet veya bez parçasıyla silinir ve ardından yıkanılır. Tonik ve nemlendirici sürülerek işlem tamamlanır. 

Arındırıcı maske

Malzemeler:
Birkaç damla limon
1 yemek kaşığı bal 

Bu ikisi güzelce karıştırıldıktan sonra, tüm yüze uygulanır. 20 dakika bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Tüm cilt tipleri için uygulanabilir ideal bir bakım maskesidir.

Canlandırıcı maske

Malzemeler:
1-2 adet olgun çilek
1 yemek kaşığı badem yağı
1 çay bardağı ılık süt

Donuk tenler için ideal bir uygulama olacaktır. Çilekler badem yağı içinde ezilip karıştırılarak bir bulamaç haline getirilir ve tüm yüze sürülür. 30 dak. bekletildikten sonra, süte batırılan pet veya bezler ile cilt çilek maskesinden arındırılır. Sonrasında, rutin cilt temizleyicileri, tonik ve nemlendirici kullanımı uygun olur. 

Temizleyici maske

Malzemeler:
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yumurta sarısı
Birkaç damla limon
1 yemek kaşığı gülsuyu 

İlk üçü karıştırılıp yüze sürülür. Hassas ciltler için limon irritan etki yapabilir ( Dolayısıyla karışıma limon katmamak daha uygun olabilir. ). En az 20 dakika bekletilir. Ilık suyla yıkandıktan sonra, açılan gözeneklerin tekrar kapanması için gül suyu emdirilmiş pamuk ile yüz silinir. 

Sıkılaştırıcı maskeler

Malzemeler:
1 yumurta sarısı
1 küçük paket hamur mayası
1 yemek kaşığı zeytinyağı 

Özellikle kuru ciltler için ideal bir uygulamadır. Bu malzeme karıştırılıp 10-15 dak. bekletilir. Sonrasında yüze sürülür ve 25 dak. kadar beklenir. Ilık suyla yıkandıktan sonra günlük cilt bakımı yapılabilir. 

Malzemeler:
100 gr. yoğurt
1 yemek kaşığı bal 

Uygulaması gayet pratik bir maskedir. Malzemeler iyice karıştırılır ve yüze sürülür. 20 dakika kadar bekletmek yeterlidir. Ilık suyla yıkanıp temizlenir. 

Tonik etkili dinlendirici maske

Malzemeler:
Bir kaşık bira mayası
Yarım çay bardağı gül suyu 

Bu ikisi karıştırılarak tüm yüze sürülür. 25 dakika kadar bekletilir ve ılık suyla durulanır. Tüm cilt tipleri için uygun ve ideal bir maskedir. 

Yağlı ciltler için maske

Malzemeler:
2 yemek kaşığı ince kil ( çamaşırcı toprağı olarak da bilinir. )
Yeterince ılık su
2-3 yemek kaşığı gülsuyu
2-3 damla aselbent tentürü 

İnce kile yavaş yavaş su eklenerek, koyu bir bulamaç haline getirilir, yüze sürülür ve 20 dakika kadar bekletilir. Sonrasında sıcak su ile yüz temizlenir. Gözenekleri ve cildi tekrar sıkıştırmak amacı ile birkaç damla aselbent tentürü ve gül suyu karıştırılır, küçük pet veya bezlere emdirilerek, yüz bu solüsyonla silinir.

Hassas ciltler için maske

Malzemeler:
2 yemek kaşığı un
Yarım çay bardağı süt
1 yemek kaşığı gülsuyu 

Bu ikisi iyice karıştırılarak, yüz cildine uygulanır. 15 dak. kadar bekletilir. Sonrasında yüz ılık su ile yıkanır ve gül suyu emdirilmiş pamuk ile silinir. 

Gerginleştirici maske

Malzemeler:
1 adet yumurta 

Gevşemiş, kendini bırakmış yorgun ciltler için idealdir. Yumurta iyice çırpıldıktan sonra tüm yüze yedirerek sürülür. 20 dakika bekledikten sonra, ılık su ile yıkanır. 

Yorgun-stresli ciltler için gevşetici maskeler

Malzemeler:
1 yumurta
2 kaşık un 

İkisi iyice karıştırılarak sert bir hamur haline getirilir ve yüze sürülür. 20 dakika bekletilir. Ilık su ile yıkanır.

 Malzemeler:
1 çay bardağı süt
2 yemek kaşığı yulaf unu
1 yemek kaşığı gül suyu
Birkaç damla aselbent tentürü 

Ilık sütün içinde diğer malzemeler eritilip karıştırılır. Bu püre yüz cildine iyice yedrilerek tatbik edilir ve 45 dak. bu şekilde beklenilir. Ilık su ile yüz bolca yıkanarak durulanır. 

Lekeli ve çilli ciltler için maske

Malzemeler
:2-3 büyük olgun çilek
1 yumurta
10 damla aselbent tentürü
1 yemek kaşığı gül suyu 

Yumurta krema kıvamına gelinceye dek çırpılır ve rondodan geçirilmiş çilekler, aselbent tentürü ve gülsuyu üzerine ilave edilir. 30 dakika kadar yüzde beklettikten sonra ılık su ile temizlenir. 

Yorgun ve şişmiş gözler için maske

Malzemeler:
Papatya kurusu
Su2 adet pet veya bez 

Bolca papatya kurusu, su ile kaynatılır ve sonrasında soğumaya bırakılır. Hazırlanmış petler bu suyun içine batırılır ve 15 dak. boyunca gözlerin üzerinde bekletilir. 

Gençleştirici maske

Malzemeler:
100 gr sığır dana kıyması
1 çorba kaşığı zeytinyağı
1 yumurta 

Tüm bu malzeme, yumurta kıvamlı şekilde çırpıldıktan sonra iyice karıştırılır. En az yarım saat bekletildikten sonra cilt soğuk su ile ovularak yıkanır ve uygun temizleyicilerle temizlenir. 

Besleyici maske

Malzemeler:
3-4 adet kuru kayısı
Su 

Kış günlerinde, taze meyve bulmak zor olacağından, yine pratik ve çok yararlı bir doğal maskedir. Az miktarda su kaynatılır ve kuru kaysılar bunun içine atılır. Yeterince yumuşayınca, kayısılar küçük bir kase içine alınıp ezilir ve tüm yüze sürülür. Yarım saat beklendikten sonra yüz ılık su ile yıkanır. 

Kırışıklıklara karşı maskeler

Malzemeler:
1 yemek kaşığı nohut unu
1 yemek kaşığı bal
1 yumurta 

Yumurta krema kıvamına gelinceye dek çırpıldıktan sonra, nohut unu ve bal da içine katılarak, bir daha karıştırılır. Bu bulamaç yüze yedirildikten sonra, 15-20 dakika kadar beklenir. Sonrasında yüz ılık su ile durulanır. 

Malzemeler:
15-20 adet badem
2 yemek kaşığı hamamelis suyu 

Bademler sahanda dövülerek güzelce ezilir. Sonra oluşturulan bu öz madde, hamamelis suyu ile iyice karıştırılır. Yüze sürüldükten sonra en az 25 dak., kuruyana kadar bekletilir. Sonrasında eldiven kullanılarak, ıslatmadan, yüz maskeden arındırılır. 

Malzemeler:
2 yemek kaşığı mısır özü yağı
2 yemek kaşığı yeşil kil 

Malzemeler karıştırılıp yüze sürülür. 15-20 dak. sonra ılık su ile yıkanır. 

Kuru ciltler için gerdirici maske

Malzemeler:

2 yemek kaşığı taze kaymak
1 yumurta 

Yumurta krema kıvamında çırpıldıktan sonra, kaymakla iyice karıştırılır. 15-20 dakika yüzde bekletilir ve ardından uygun bir losyonla cilt temizlenir.

Bu konu ile ilişkili yazılar
Cilt Bakımı
Cilt Temizliği
Doğal Mineral Makyaj

Geri Dön

Share