Cildinizi Soğuktan Koruyun!

Bir bakıyorsunuz, yüzünüz gerilmiş, yer yer çatlamış, bazı bölgeler kızarmış, kabarık, pullu?

Hiç şaşırmayınız. Yüzünüz bu kadar soğuğa, fazla bile dayandı.

Yoksa genetiğimiz mi zayıf, hemen etkileniyoruz böyle? Diye sorup soruşturup vakit geçirmenin de anlamı yok bizce. En akıllıcası önlem almak, her konuda olduğu gibi. Yani bu duruma gelmeden, cildimizi en etkin bir şekilde korumak, böylece sadece o ana değil, geçen uzun yıllara ısrarla meydan okumak.

Kış dönemi, dondurucu ayazları yanında, ani ısı değişiklikleri ile; cildimizi özellikle de yüz cildimizi en olumsuz şekilde etkileyen mevsimdir aslında. Giysiler tarafından korunamadığı için, yüzümüz soğuğun tüm zararlarına maruz kalır.

Cildimizi tanımak
Cildimizi en iyi şekilde koruyabilmek için, önce cildimizi tanımak gerekir. Cilt vücudumuzun bir çok tabakadan oluşan, organizmamızı dış etkenlerden koruyan ve aynı zamanda, dış ortam dan gelen enformasyonları beyne ileten, hayati bir organımızdır.

Soğuk ortamın cilt üzerindeki etkisi
Soğuk havalarda, cildin yağ üretimi azalır ve tenimizi koruyan hidrolipid tabaka incelir. İşte bu sebepten dolayı, cilt nemini çok çabuk kaybeder; hemen kurur ve hassaslaşır.

Cildimize yardım etmeliyiz
İklim değişikliklerine maruz kalan cilt; erken yaşlanır. Bunu engelleyebilmek için, düzenli bir biçimde ” nemlendirici kullanımı ” şarttır. Nemlendirme ile, cildinizin kanlanması artacak ve kuruluk ve çatlama gibi şikayetleriniz ortadan kalkacaktır. Burada ise en önemli husus, cilt tipinize uygun bir nemlendirici krem seçilmesidir.

Kuru cilt sahibi olanların, badem yağı, bal mumu ve gülsuyu içeren yoğun kremler kullanması önerilir. Gündüz tavsiye edildiği gibi, geceleri de nemlendirici kullanımı mutlaka şarttır.

Yüz temizliği de, aynen nemlendirme gibi günde iki kez yapılmalıdır. Cilt tipine uygun sabunlarla hafifçe ovuşturarak temizlediğimiz tenimizi, ılık su ile yıkayarak durulamalıyız.

Makyaj temizleyicileri olarak, alkollü losyonları veya ıslak mendilleri asla kullanmamalıyız. Yumuşak içerikli, süt bazlı temizleyici kremler birincil olarak tercih edilmelidir.

Derin peeling uygulamaları için kış dönemi hiç uygun değildir. Cilt bakımı amaçlı maskeler, en az 1- 2 hafta ara ile yapılmalı ve bunlar daha çok yenileyici, besleyici, nemlendirici özellikte olmalıdır.

Dudaklar ve göz çevresi
Dudaklar ve göz çevresi yüz cildinin en hassas bölgeleridir ve soğuk kış günlerinde dudak çatlakları kimileri için çok büyük bir sorun haline gelir. Dolayısıyla bunların bakımına ayrıca özen göstermek gerekir. Ayrıntılar için, aşağıdaki “bu konu ile ilişkili yazılar” bölümüne göz atınız.

Uyku ve iyi beslenme
İyi bir uyku, cildimizin dinlenmesi ve yenilenmesi için vazgeçilmez bir etkendir.

Esansiyel yağ asitlerinden zengin bir beslenme ( ki kırmızı ton balığı, sardalya ve somon balıkları bunlardan yana zengindir. ); zeytinyağı, ceviz, badem gibi kuru yemişlerin tüketilmesi; magnezyum, bakır, çinko gibi mineraller ve C ve E vitaminlerinin bolca alınması ve her gün en azından 1,5 litre su tüketilmesi; kışın cildimizin sağlığını korumada epey faydalı olacaktır.

Share