Banyo Yağları

Banyo yağları küvete doldurulan suya katılarak kullanılan kozmetik ürünlerdir. Banyo yağları, çeşitli yağ ve kokuların, daha kolay uygulanabilen bir formülüdür.

Düzenli olarak kullanımları deriyi yumuşatır, nemlendirir, kuruluğu giderir; çünkü ılık su derideki porları açarak, yağın emilimini arttırır.

Banyo yağları genellikle, hindistan cevizi, zeytin, susam, fındık, jojoba veya E vitamini yağları içerirler. Fiyatları ise, içerdikleri yağlara göre oldukça değişkendir. Özellikle E vitamini içeren yağlar oldukça pahalıdırlar. Fındık ve badem yağı sık kullanılır; fındık alerjisi olanların bu konuda dikkatli olmaları gerekir. Sade, kokusuz bir yağ karışımı formülasyonu deri için en uygundur.

Bir çok banyo yağına esansiyel yağların katılımı ile, koku elde edilmektedir. Özellikle güzel kokulu banyo yağları, aromaterapi tedavisinde kullanılmaktadır. Yağların uzun ve  yorgun bir gün sonrasında kullanımı gevşeme sağlar, enerji verir ve bağışıklık sistemini destekler. Bir çok aromaterapi ürünü lavanta, gül,narenciye ve civanperçemi yağı içerir. Karanfil, karabiber gibi yağlar ise, çok az oranda kullanımlarında zararsız olmalarına rağmen; tahriş edici etkilerinden dolayı kullanılmamaktadırlar.

Bazı banyo yağlarına kurutulmuş gül yaparağı veya lavanta eklenir. Bu tür banyo yağları küvete yapışarak; temizleme sorunu yaratabilir.

Banyo yağlarının bir banyoda genelde 30 ml kullanımı yeterli olmaktadır. 

Share